Hetilap

Jön a harmadik világháború?

Eszkaláció a Közel-Keleten
VI. évfolyam 16. szám

Balogh Zoltán most mindent elmond a kézművességről

2016. április 05. 09:51

A kézművesség értékválasztás: az emberre szavazok a munkafolyamatok gyors és olcsó kibekkelése helyett, fogalmaz Balogh Zoltán, a Somlói Apátsági Pince tulajdonosa.

2016. április 05. 09:51

Kovács Antal háromszoros magyar bajnok sommelier, a Pinceáron borkereskedés tulajdonosa a Somlói Apátsági Pincéhez látogatott el. Itt Balogh Zoltán, a SAP magát borosgazdának nevező tulajdonosa főleg a kézművességről mesélt a forgatás során:

„Sokszor elhangzik, hogy a mi a kézművesség meg hogy nincs ez definiálva. Egyébként dehogy nincsen, megtörtént, én definiáltam. A kézművességnek nagyon nagy átka a kézműves fagyi, a kézműves ropi, a kézműves gumibelső, a kézműves féktárcsa: hogy minden kézműves a jövő héttől kezdve. Ennek így nincs értelme. A valódi kézműves termékek nem lesznek attól kevésbé kézművesek, hogy valaki más abuzálja ezt a fogalmat. Inkább azt tartom, hogy akkor, amikor egy bor elkészítésénél a gyorsaság, az elvárt ízprofil és a gazdaságosság, hogy olcsóbb és nagyobb mennyiség legyen, mint szempontok fontosabbá válnak a bor egyediségénél és a borvidék élhetőségénél, akkor ipari bortermelésről beszélünk.”

A kézműves borkészítés következőkre ügyel Balogh Zoltán szerint:

„A bor minősége, egyedisége, és a borvidék élhetősége a fontos. A borvidék élhetősége nagyon nagy fogalom, beleértem, hogy nem irtom ki a növényeket, nem irtom ki az állatokat, és nem irtom ki az embereket sem. Egy borvidék nem létezik szőlőmunkás nélkül. Nem létezik vincellérek, nem létezik vendéglátás nélkül. Ehhez mind emberek kellenek, akik ebben dolgoznak. Ha mindenhova kóla- és hamburgerautomatákat szerelnénk fel, az összes szakács és pincér elmehetne a Tescóba polcot feltölteni. Ha választhatok aközül, hogy inkább lefújok valamit gyomirtóval, vagy adok fizetést a Zolinak, aki egy kaszával végigmegy rajta, az nyilván drágább. De jobb is. Ez egy értékválasztás: én az emberre szavazok, és nem arra, hogy olcsóbban, gyorsabban kibekkeljek egy munkafolyamatot.

A videó további részében Balogh Zoltán megmutatta a Somlói Apátsági Pince pincéjének épületét, jártak a pince körüli szőlőkben, mesélt arról, miért nincs biológiai vagy biodinamikus szőlőtermesztést igazoló papírja, de a bakműveléses szőlők jégvédelméről és félkilós hozamairól, a bazalttufa pozitív tulajdonságairól is mond pár szót.

Mandiner éves előfizetés féléves áron!

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BZoltan
2020. április 19. 23:01
A kézműves bor definícióját már megadtam: Azt a bort nevezzük kézművesnek, amelynek születése során a (1) költséghatékonyság, (2) mennyiség, (3) gyorsaság vagy az elvárt (4) ízkép érdekében a termelő semmit nem áldozott fel a bor (A) egyediségéből, (B) beltartalmi értékéből, (C) tisztaságából, és a borvidék (D) élhetőségéből. Az 1-4 célokért A-D kompromisszumok. Ezek mentén van a korántsem fekete-fehér határ a kézműves és az ipari borok között. Ez jóval többet jelent mint a pusztán organikus szőlőtermesztés. Főleg, mert az organikusság csak a szőlőtermesztésre vonatkozik és a pincemunkákra nem. Ezért nekem az kevés. Ahogy az organikus modellek nem említik a foglalkoztatást és egy csomó egyéb számomra fontos szempontot. Ezekről az 1-4 és A-D pontokról részletesen tudok beszélni. Mindegyiknek van alapja. Azt egyébként nem mondom, hogy csak réz-kén alapú a növényvédelmünk. Az elmúlt években nagyon sokat variáltunk ezen a téren. Nagyon sok zöld és organikus szert kipróbáltunk. Itt érdemes nézelődni: https://novenyvedoszer.nebih.gov.hu/Engedelykereso/kereso De a Bio kontrollt csináló cégek weboldalain is fel van sorolva egy csomó szer. Ja és akkor a teljesen organikus szerekről nem is beszéltünk még. A zsurlófőzet, narancsolaj, vízüveg, káliszappan, csalánlé, kamillafőzet és még sok más ősi módszer elég jól működnek. A nagy hátrányuk ezeknek az, hogy nem olyan egyszerű a használatuk mint egy két körös felszívódónak amit kifújsz virágzáskor és utána két hét múlva mégegyszer és lényegében meg is oldottad a lisztharmatprobléma vastagját. Ezekkel az gyógynövény cuccokkal több a meló. A cserebogár invázióról én tudok mit mondani. Mi, a mostani 3 hektárunkon a 15 éven vagyunk túl és soha nem volt cserebogárinvázió. Vagy mázlink van, vagy esetleg jóllaknak a falu magasságában és nem alpinistáskodnak ide a magasba fel. A fene tudja. A szürkerothadás ellen szerintem a legjobb védekezés a szellős lombfal és fürtzóna. Már a virágzáskor elvégezhető zöldmunkával meg lehet 50-60%-ban előzni a későbbi szürkerothadást. Nekünk legalábbis nem volt még ilyen problémánk 2014-en kívül. A termés mennyisége nyilván lehetne több, de nem arról van szó, hogy lerohad a szőlő. Mi úgy 1-1.5kg hozamra állítjuk be a kordonos és max 1kg-ra a bakművelésű szőlőket. A kordon nyilván megbízhatóbb mint a bakművelésű terület ami azért szigorúbb hely. Egyértelmű, hogy ha akarnék akkor le tudnék hozni erről a három hektárról akár 300 mázsa termést is. De ez rákényszerítene egy sor olyan kompromisszumra amit én már nem akarok vállalni. Ha kérdésed van, akkor toljad nyugodtan. Szívesen válaszolok... nekem nicsenek titkaim és szívesen válaszolok. Szerintem egy csomó félreértés van a kézműves borászkodással kapcsolatban. Sokan terjesztenek nagyon mókás dolgokat rólunk. Pedig ez az egész egyszerű mint a faék.
BZoltan
2017. február 21. 19:16
Ha valakit esetleg érdekelnek a részletek akkor itt van egy alaposabb cikk a témában: http://www.gaultmillau.hu/muvelt-alkoholista/kialtvany-a-kezmuves-borert Ha valaki marketing kategóriának tartja a kézművességet az sem téved ám... mert a marketing az kommunikáció és a kézművességnek szerves része, hogy elmondjuk a fogyasztónak azt, hogy hogyan készül az a bor amit a szájába vesz.
gwrf
2017. február 21. 19:15
A kézművesség sima marketing. És ebből fakadóan percekig lehet myomni a bullshitet róla.
Levinnyog
2016. december 03. 19:32
A kén és a réz nem fungicid hatású? Minap hallottam egy jó gondolatot a kézművesség fogalmára: az a kézműves akinek nincs pénze a technológiára :) Ami a technológiát ill. annak hiányát illeti: Elhiszem, hogy a kézművesség működik, ha kihoz valaki évente legalább 100.000+ palackot, az évjárattól függetlenül azonos, jó minőségben, több éven át.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!