Az egyik legsikeresebb év

2015. január 02. 14:11

„Számunkra is meglepetést okozott, hogy a kifejezetten gyengének tűnő évjárat ellenére milyen szép borok születtek” – írta Varga Péter, a Varga Pincészet vezetője a Mandinernek küldött évértékelőjében, amiben kiemelte, hogy 2014 az egyik legsikeresebb év volt a pincészet fennállása óta.

2015. január 02. 14:11
Varga Péter

„Pincészetünk 21 éves történetében 2014 a legsikeresebb évek közé tartozik. Tevékenységünk legfontosabb mérőszáma, az eladott palackok mennyisége, a 2013-as 10,6 millióról 12 millióra nőtt. Különösen örömteli, hogy a növekedés legnagyobb része a családunk számára legfontosabb területen, a belföldi értékesítésben következett be. 2014-ben átléptük a 10 millió palackos álomhatárt, hazai értékesítésünk 9,6 millióról 10,6 millió palackra nőtt. A növekedés jelentőségét tovább emeli, hogy az jelentős áremelés után következett be.

Minden bortermelő számára az év legfontosabb időszaka a szüret. Ebben a két hónapban dől el legnagyobb részben, hogy sikeres lesz-e a következő évünk. Nagyon féltünk az idei szürettől, hiszen az egész év rendkívül csapadékos volt, de ami a legszörnyűbb, a szüreti hónapokban háromszor annyi eső esett a Balatoni borrégióban, mint a sokéves átlag. A sok nehézség ellenére a szüret végül meglepően jól sikerült. A vártnál lényegesen kisebb szüreti mennyiségek ellenére sikerült megtermelni és felvásárolni a jövő évi értékesítésünkhöz szükséges 12,5 millió kg szőlőt. A kisebb, de annál értékesebb részt a család 250 hektáros birtokáról származó 1,7 millió kg szőlő képezi, amelyből prémium borainkat készítjük. Az alapanyag másik, nagyobb része felvásárlásból származik, ami a termelőkkel kötött hosszú távú szerződéseken alapul.

Az még számunkra is meglepetést okozott, hogy a kifejezetten gyengének tűnő évjárat ellenére milyen szép borok születtek. A rozé és fehér primőr boroknak a hűvösebb időjárás nem igazán tett rosszat, a késői szüretelésű fehér borainknál pedig az aszúsodás különleges jelleget adott ennek az évjáratnak. A vörösbor készítés szempontjából ugyan tényleg nem volt kedvező az évjárat, de ebben az segített ki minket, hogy 2014-ben megkezdte működését az Egri borvidéken feldebrői pincészetünk, melynek tárolókapacitását néhány év alatt 7 millió literesre tervezzük kiépíteni. Az Egri borvidéket az időjárás jobban megkímélte mint az ország más borvidékeit, így az itt készült vörös boraink  és a zöme itt készült – kiváló minőségűek lettek. Feldebrői pincészetünk elkészültével kialakult az a régen vágyott állapot, hogy családunk szőlész-borász tevékenysége az ország számunkra három legfontosabb régiójára, a Balatoni borrégióra, az Egri borvidékre és a Tokaj-hegyaljai borvidékre támaszkodik.”

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
illiberator
2015. április 10. 22:56
A Varga Pincészet eredményeihez gratulálok, mert csak kemény és igen szakszerű munkával lehet ilyent elérni az elmúlt évben. Remélem a borminőség is sok örömöt szerez majd.(a hektoliter és mázsa szerintem közérthetőbb)
varga_balint
2015. április 10. 22:56
Szerintem olvasd el még egyszer a bejegyzést. - Nem írtuk, hogy jó volt az évjárat. Sőt egy korábbi közleményünkben mi is 2010-hez hasonlítottuk. - Sem olasz, sem spanyol, sem más külföldi mustot nem vásároltunk, sem idén, sem korábban.
BZoltan
2015. április 10. 22:55
De amúgy mindig meg akartam kérdezni Varga urat, hogy milyen érzés az, hogy ha bemegy az ország legjobb 10-15 éttermébe akkor sehol nem fogja látni a saját borait és ha nem a klotyóban akarja a becsempészett vargaborát meginni akkor kénytelen olyan termelők borát inni akik hát mondjuk ki, sokra nem tartják a vargaborok minőségét. Mert mondjuk ki... a vargaborok nyomasztó többsége vacak. Rossz. Igen, ittam őket, mert az ismeretségi körömben azért sajnos sokan vannak akik veszik az édesített lőréjüket és néha megkínálnak engem is. Milyen érzés lehet a teszkósvirsli gyártójának állni egy bolt húspultja előtt úgy, hogy eszébe sem jutna azt a hulladékot megvenni vacsorára amivel ő a csoró és tájékozatlan tömegeket eteti? Milyen érzés lehet az, hogy ha egy igényes sommelier vagy egy világlátott Master of Wine leül Varga úr elé akkor ő verejtékező homlokkal próbál úgy csinálni mintha az édesített szarok nem is az ő borai lennének? Mert értem én, hogy hát van piaca a szarnak és ha nem magyar pancsgyáros lőréjét isszák akkor majd veszik az olaszt meg a spanyolt. Értem én, hogy ameddig igény van a szarra addig mindig is lesz aki szart csinál...De mérhetetlenül kiváncsi vagyok. hogy amikor a vélhetőleg tisztes polgári jólétben élő Varga család vasárnap este vakon benyúl a hűtőbe egy borért akkor hogyan izgul, hogy jaj cak nehogy az a fos édesmerló kerüljön a kezébe ... Mert bár jó iparosnak tartom a Varga családot, meg ügyes borászoknak. De hülyéknek semmiképpen nem tartom őket, sőt biztos vagyok benne, hogy kifinomult és jó ízlésük van. Így biztos vagyok benne, hogy azt a szart amivel ők a népet itatják ők maguk soha nem vennék le a polcról.
varga_balint
2015. április 10. 22:54
Nem a tartályok segítettek ki, hanem az, hogy idén nemcsak a Balatoni borrégióban és Tokajban tudtunk szőlőt feldolgozni, hanem az új feldebrői pincészetnek hála már az Egri borvidéken is. Így megnőttek a szőlőfelvásárlási lehetőségeink, ráadásul egy olyan borvidéket tudtunk bevonni, ahol idén - a többi borvidékhez képest - kedvezőbb volt az időjárás és jó volt a termés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!