Tarlós mindenképpen megépíttetné a mobilgátat Budapesten

2013. június 11. 16:51

A szentendrei és a külföldi tapasztalatokat figyelembe véve bizonyos, hogy meg kell építeni a mobil árvízi védművet a Római parton – mondta Tarlós István főpolgármester kedden az MTI-nek.

2013. június 11. 16:51

Szentendre polgármestere, Dietz Ferenc (Fidesz) kedden beszélt arról, hogy bevált a városban a mobil árvízvédelmi fal, amely már negyedik napja tartja a megáradt Duna hatalmas víztömegét. Hangsúlyozta, hogy a szakemberek egyöntetű véleménye szerint a Magyarországon még új árvízvédelmi rendszer, a 2013 márciusában elkészült mobilgát „hibátlanul működik” a Duna történelmi áradásakor.

Tarlós István erre utalva azt mondta, a szentendrei és a külföldi tapasztalatokat figyelembe véve bizonyos, hogy meg kell építeni a védművet a Római-parton. Szerinte a mobilgát „esküdt ellenségeinek” hitelességén sokat rontottak az árvízi tapasztalatok, mivel kiderült, mégsem a már védett lakóparkok miatt kell megépíteni a szerkezetet. A fakivágással összefüggésben jelezte: sokan most szembesültek azzal, hogy a parton néhány száz „csuklóvastagságú” fát kellene kivágni, szemben a Nánási út mentén álló évtizedes fasorokkal. Tarlós István kijelentette, hogy a jövőben csak a helyi többséget tekintik civilnek, és már csak az árvízvédelmi, vízügyi és geotechnikai tudomány képviselőit fogják szakértőként kezelni. Várhatóan néhány napon belül nyilvánosságra hozzák a Magyar Tudományos Akadémia bizottságának többségi döntéssel hozott állásfoglalását is – tette hozzá.

A főpolgármester ismét beszélt arról, hogy a mobilgáttal párhuzamosan a nyúlgátat is meg fogják erősíteni. A Margitszigeten először alkalmazott úgynevezett tengeri kígyóról szólva Tarlós István elmondta, hogy nagyon jók a tapasztalatok. A szerkezet 70 darab 20 méter hosszú és 90 centiméter átmérőjű tömlőből áll, amelyet először levegővel, majd vízzel töltenek meg. Egyetlen elem 13 tonna, s két egymás melletti kígyóval 1400 folyómétert védenek. Tarlós István hangsúlyozta, hogy a kígyó mentén sehol nem szivárog a víz a Margitszigeten.

Összesen 56 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Viator
2013. június 13. 13:48
"Évek óta küzdenek a Római part most elöntött részén a jogszabályi előírásokat kijátszó építkezők azért, hogy az állam védje meg az árvíztől az ártérre épített befektetéseiket, legyen az szálloda, lakópark vagy százmilliós értékű – üdülőként engedélyeztetett – családi ház. Ha sikerül a mobil-gát projektet kierőszakolni, akkor legkevesebb hatmilliárd forint közpénz elköltésével megvalósulhat ez a régi törekvés. De a befektetők addig sem maradnak segítség nélkül: az itt 60-70 éve legálisan megépült néhány lakóingatlanra hivatkozva a kerület több száz teherautó homokot, kétszázezer homokzsákot és egyebeket adott ezen árvíztől szorongatott lakosoknak – meg persze az árvízi védekezésen dolgozó önkéntesek számolatlan élőmunkáját. Azokét a jószándékú önkéntesekét, akik nem is sejtették, hogy időnként nem a várost védő gátat vagy egy bajba került polgártársunk hajlékát, hanem egy befektetési célú ingatlanprojektet védenek az árvíztől. Ellenszolgáltatás nélkül, önként, bár abban a tévhitben, hogy a köz javáért dolgoznak." http://atlatszo.hu/2013/06/13/kaosz-a-koncepcioban-arvizvedelmi-tervek-a-romain/
Arma Gedeon
2013. június 11. 22:23
Bármilyen, mobil, vagy nem mobil gát, amely leszűkíti az árteret, megnöveli a lejjebb lakókra zúduló árhullám magasságát...
rommy
2013. június 11. 20:53
leszarom, építsék meg,szartak már el a politikusaink haszontalabb dolgokra is milliárdokat agy nélkül,csak ne hangoztassák,h. a közösségért teszik és ez a legjobb megoldás,mert qvára nem az
rommy
2013. június 11. 20:46
csipázom tarlóst de ez baromság
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!