Háborús és szankciós viták uralták a nagyhatalmak csúcstalálkozóját

2022. november 16. 14:51

Putyin nem vett részt, Lavrov ott volt, de elviharzott, a kínaiak bevédték az oroszokat, a britek elszámoltatnák Putyint, a rosszban levő EU-s vezetők egy asztalhoz ültek, a NATO szövetségesek pedig barbár tettként ítélték el az oroszok rakétatámadását – véget ért a G20 csúcs. A legnagyobb gazdasági erővel bíró csoport országai kemény témákat érintettek, nézzük a részleteket!

2022. november 16. 14:51
null
Pócza István
Pócza István

Nyitóképen: Scholz német kancellár, Biden amerikai elnök és Modi indiai miniszterelnök az indonéz elnök, Joko Wadodo társaságában (Mast IRHAM / POOL / AFP)

 

Lavrov késett, majd elviharzott

A világ gazdasági hatalmait egy asztalhoz ültető, Bali szigetére szervezett G20 csúcstalálkozó előkészületei meglehetősen feszült hangulatban történtek. A legnagyobb kérdés Oroszország részvétele volt, amely végül nem maradt el, viszont nem a legmagasabb szinten képviseltették magukat.

Vlagyimir Putyin orosz elnök távol maradt a találkozótól, Szergej Lavrovot küldte maga helyett,

aki nem vett részt az állam- és kormányfők hivatalos ebédjén. Az orosz külügyminiszter a találkozó hivatalos befejezése előtt el is viharzott.

Egyrészt-másrészt kínai módra

Hszi Csin-ping kínai elnök a találkozón kifejtette: a leghatározottabban el kell utasítani az élelmiszer- és az energiakérdések politikai módon történő kezelését, valamint azt, hogy ezeket fegyverként használják. Többek szerint ezzel finom kritikát fogalmazott meg az oroszok felé is, ugyanakkor

kritizálta az egyoldalú szankciókat is, amelyeket szerinte meg kell szüntetni.

A kínaiak azonban be is védték az oroszokat, hiszen világossá tették: nem tartják elfogadható lépésnek az oroszok G20-ból való kizárását, sőt, támogatják az ország tagságát a nemzetközi szervezetekben, amelyek elvételéhez senkinek sincs joga.

El is ítélték az oroszokat, meg nem is

A G20-nyilatkozatok az összes résztvevő közös megállapodása alapján szokták megfogalmazni, illetve kiadni. Jól mutatja a nemzetközi szintű megosztottságot, hogy

az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatban nem sikerült semmilyen közös álláspontot kialakítani.

Éppen ezért a NATO és G7 országok vezetői egy külön nyilatkozatot fogadtak el, amelyben nagyon határozottan ítélik el Oroszország rakétatámadás-sorozatát, amelyet kedden hajtottak végre. A támadást az aláírók barbárnak titulálták, illetve megerősítették Ukrajna melletti elkötelezettségüket. Emellett említést tesznek a Lengyelország területén becsapódott rakétáról is, támogatásukról biztosítva a lengyeleket.

Európa Putyin ellen hangolt

Ahogyan a külön készített nyilatkozatból következtetni lehetett, a csúcstalálkozó európai résztvevői felszólalásaikban erősen kritizálták Oroszországot és különösen Vlagyimir Putyint, a nemzetközi beszámolók szerint

Rishi Sunak brit miniszterelnök már elszámoltatást emlegetett.

Videókapcsolaton keresztül, de Volodimir Zelenszkij ukrán elnök is felszólalt a találkozón, ahol megerősítette feltételeit a békekötéssel kapcsolatban. Erről bővebben itt írtunk.

Az EU-tag résztvevők külön is tárgyaltak

A találkozó egy külön kis klub lehetőségét is magával hozta a G20-as EU-tagok számára: a francia elnök, a német kancellár, a holland miniszterelnök, valamint az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnöke

külön is egyeztetett egymással európai kérdésekről és érdekekről.

Ez azért is említésre méltó, mert a két EU-s csúcsvezető az elmúlt időszak hírei alapján elég rossz kapcsolatban van egymással, illetve Scholz kancellár és a Macron elnök is eléggé eltávolodott egymástól.

Világgazdaság a Covid után

A találkozó témája között szerepelt a nemzetközi gazdasági helyreállás a koronavírus járványt követően. Különösen az európai országok sürgették a további cselekvést ezen a téren, azonban az is nyilvánvalóvá vált, hogy

a világ egy a járványt követően egy újabb gazdasági kihívás-sorozattal szembesül,

amelynek elsősorban politikai okai vannak. Ezek megoldása szempontjából nem mondható túlzottan eredményesnek a találkozó. Nagyobb volt a sajtófüst, mint az eredményláng. 

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Pierre
2022. november 16. 17:27
A fideszes szavazók fele úgy tudja, a magyar kormány nem szavazta meg a szankciókat. Úgy tűnik, megéri a kormánynak a nemzeti konzultáció bombás plakátjaira égetni az adófizetők pénzét, a magyar társadalom elég nagy részének ugyanis átmegy a fake üzenet. https://444.hu/2022/11/16/a-fideszes-szavazok-fele-ugy-tudja-a-magyar-kormany-nem-szavazta-meg-a-szankciokat
paperfellow
2022. november 16. 16:39
Bidennek milyen csöcsei vannak. A sholtz meg mint egy nyugdíjas a buszos kiránduláson.
Wallasz
2022. november 16. 15:49
Imádott Gulyásotok most mondta hogy a háborúér kizárolag oroszország felelős. Most akkor hogy is van ez fidesznyikek? Mellesleg ha megnéznétek gulyásnak pont olyan buta feje van mint Karigerinek akit ocsároltok
Fittyom
2022. november 16. 15:44
Nagy hűhó a semmiért! Aláírtak egy-két nyilatkozatot, a kiszálláspénzt elkurvázták és odébb álltak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!