Előrébb lépett Magyarország a WEF versenyképességi rangsorában

2019. október 09. 17:12

Magyarország egy hellyel előrébb lépett a Világgazdasági Fórum (World Economic Forum-WEF) globális versenyképességi listáján, amelyet az idén is Szingapúr vezet az Egyesült Államok és Hong Kong előtt – derül ki a jelentés készítésében közreműködő Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet MTI-hez eljuttatott összefoglalójából. Kutatás-fejlesztésben és infrastruktúrában is nagyon jók vagyunk, de ebből nem születik elég innováció.

2019. október 09. 17:12
null
Takács Zsolt

Az európai országok közül Hollandia a negyedik, Svájc az ötödik helyezést érte el a 141 országot rangsoroló listán. Az európai országok a versenyképességi rangsor első harmadában vannak, ám a szórás igen nagy. A leginkább versenyképes (Hollandia 82,4 pont) és legkevésbé versenyképes európai ország (Bosznia-Hercegovina 54,7 pont) között másfélszeres a pontbeli különbség.

A versenyképességi rangsor legvégén főként afrikai, és dél-ázsiai országok találhatók.

Az utolsó helyezett Csád és a listát vezető Szingapúr között 2,5-szeres a különbség

a versenyképességi pontszámban. (A genfi intézet a versenyképességi indexet az idén 115 mutatóból számolta, amelyek a termelékenység mellett a jövő kihívásainak való megfelelőséget mérik.)

A Kopint-Tárki összefoglalója szerint a tavalyi évhez képest nem sikerült javítania egyetlen versenyképességi pillérben sem az Európai Uniónak, átlagos versenyképességi pontszáma 72,3, szemben a legnagyobb versenytárs Egyesült Államokkal (83,6 pont) és Japánnal (82,3). Az EU13-ak átlagos pontszáma 67,2 pont, míg a régi tagállamokban az átlag 76,8 pont.

Magyarország előrelépett a ranglistán

Magyarország a 28 tagú Európai Unió 24. legversenyképesebb tagállama, a globális listán az idén egy helyet lépett előre, így a 47. lett. Tavalyi pontszámához képest 0,8 pontot javított az ország, elsősorban az IKT (információs és kommunikációs technológiák) adaptáció területén.

Javulás volt az infrastrukturális ellátottságban is, elsősorban az úthálózat sűrűsége bővült, és javult a közműellátottság is.

A jelentés szerint versenyképesség-romlás csak az egészségügyben és az árupiacon következett be. A WEF Fórum szerint visszafogják a versenyt a gyenge monopólium-ellenes szabályozások. Az egészségügyi pillérben csupán egyetlen mutató található, az egészségben eltöltött várható élettartam, amely Magyarországon továbbra is 65,8 év.

Magyarország versenyképességének legerősebb pontja a makroökonómiai mutatókban van a jelentés szerint, ami a relatíve alacsony inflációnak köszönhető. A Kopint-Tárki megjegyzi: ilyen alacsony árindexszel még 88 ország rendelkezett tavaly a világon.

Az államadósság, bár folyamatosan csökken, globálisan még mindig magasnak számít. „Ugyanakkor az elkövetkezendő évek során az alacsonyabb szintek is meg fognak jelenni a versenyképességünkben, ami azt jelenti, hogy ez a pillér, ami az ország makrostabilitását méri, tartósan legfőbb előnyünk lehet” – áll az összefoglalóban. Pozitívumként emelik még ki a háztartások hitelállományának tartós csökkenését, amely növeli a magánfogyasztást, igaz, ennek a bővülésnek jelentős importvonzata van.

A magyar kutatás-fejlesztési mutatók (K+F) jók, ami potenciált jelent a jövőre nézve, ugyanakkor problémát okoz, hogy bár a K+F+I (kutatás-fejlesztés-innováció) infrastruktúra világviszonylatban egyáltalán nem gyenge,

az eredményeket nem sikerült átültetni a gyakorlatba.

A munkaerő képzettsége nem teszi lehetővé a magas színvonalú technológiák tömeges meghonosítását, ennek eredménye pedig, hogy a tőkeszegény (főleg hazai tulajdonú) vállalkozások technológiai elmaradottsága tetemes – áll az összefoglalóban.

(MTI)

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jack Reynor
2019. november 29. 14:31
Na és?
Akitlosz
2019. október 16. 13:48
Ha szándékoson nem akarod felfogni amit írok, csak kötekedsz és másról beszélsz, akkor felesleges és értelmetlen a társaság. Én semmi olyasmiről nem írtam amiről te és viszont.
NDAP1945
2019. október 12. 13:27
Megmondták, elmúlt nyolc év. Nem, nem 2011-az megelőző nyolc év!!!!
Thorin
2019. október 11. 17:52
Klasszikus három dologra van szükség: pénz, pénz és pénz. Az innovációhoz ötlet és tudás kell, az előbbihez nemsoket lehet tenni, az utóbbi terén még mindig elég jól állunk, bár az elmúlt harminc évben nem tartottunk lépést a jobbakkal, ám környéki szinten vélhetően rendben vagyunk. Ám a gyarkolati átültetéshez az kell, hogy az ötlet tolajdonosa rendelkezzen 50-100 millióval, vagy hozzáférjen ennyihez, hogy elkezdhesse megvalósítást és megvédhesse az ötletét jogilag is. Nos sajnos eredeti tőkefelhalmozást errefelé talán sohasem végetek, és ha volt is, azt a II. VH. után kommunizmus formájában ellopták. Aztán a vadkapitalismus szintén csak lerabolni járt ide, majd az első jó irányba tett lépésekre azzonnal jött a fekete leves (2002), és nemhogyy elveszett nyolc év, hanem majdennyi minuszt termelt nekünk az "europér demokraták" társasága, hogy aztán Dk formájában ittmaradjon és riogasson bennünket azzal a rémmel, hogy a mostani rendbetétel és lassú kilábalást egyetlen ciklus alatt ismét ellopják, ha véletlen lesz olyan barom ismét a lakosság, hogy rájuk szavaz. Innen nagyon nehéz kimászni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!